Staw kolanowy jest narażony na ogromne obciążenia, kolana przenoszą  główny ciężar (nierzadko niemały) ciała. Są więc niezwykle podatne na skręcenia, zwichnięcia, przeciążenia, zapalenia i wiele innych urazów i schorzeń. Cóż więc począć, gdy kolana odmówią nam w końcu posłuszeństwa? Otóż należy bezzwłocznie udać się do lekarza (reumatologa, lub ortopedy), który zdiagnozuje chorobę, być może skieruje na badanie USG, RTG, czy badanie krwi. Z urazami  kolan nie ma żartów, przygotuj się więc na to, że terapia może być długotrwała i nie zawsze skuteczna.

Przyczyn schorzeń kolan może być bardzo wiele i nie sposób ich wszystkich wymienić. W Leczeniu objawowym przy lekkich stanach zapalnych stawów, można w kuracji stosować maści, (lub leki doustne) przeciwzapalne i przeciwbólowe (np. Naproxen). Jednak przy poważniejszych schorzeniach, niezbędna jest wizyta u lekarza. W skrajnych przypadkach zapalenie stwu kolanowego, może być objawem raka płuc (badania włoskich naukowców opublikowane na łamach “Annals of the Rheumatic Diseases”). Bagatelizowanie nawet najmniejszych zmian w obrębie stawu może skutkować trwałym jego uszkodzeniem, a w konsekwencji inwalidztwem…

A jak z podobnymi problemami, radziły sobie domowymi sposobami nasze babcie?

“Babcine” sposoby na bolące kolano:

Dieta:

* bogata w produkty o odczynie zasadowym (np. pod różną postacią: seler, marchewka, zielona sałata itp.),
* pokarmy – bogate w witaminę z grupy B (np. ziarno słonecznika)
* miód (2 – 3 razy dziennie 1 łyżkę), lub/i jako dodatek do napojów (1 łyżeczka miodu do ciepłej wody – pozostawić na kilka godzin, pić 2 razy dziennie)
* sałatki i surówki (tzw. zielone) np. surówka z pokrzyw (np. na bazie oleju, lub majonezu: pokrzywa, szczypiorek, cebula, natka pietruszki, plus przyprawy – pieprz, zioła itp.)
* płatki owsiane na mleku i z otrębami, orzechy, kukurydza

Do picia:

* sok brzozowy lub pokrzywowy (2 razy dziennie w niewielkich ilośćiach ok. 100 ml)
* wywar z obierek (łupin) ziemniaczanych gotowanych w niewielkiej ilości wody, bez dodatku soli
* napoje miodowe (jak wyżej) – najlepiej z miodów gryczanego, lub spadziowego
* herbatki ziołowe (do kupienia w każdym sklepie zielarskim): z pokrzywy, kwiatu czarnego bzu, brzozy, bodziszka, dziurawca itp.

Okłady (do kilku godzin):

* z liści świeżej kapusty (wcześniej natrzeć bolące kolano nalewkami ziołowymi), lekko rozbite (np. tłuczkiem do mięsa) liście kapusty nałożyć na kolano (2 do 3 warstw), całość owinąć folią i zabandażować nie uciskając chorego miejsca.
* z tartego  selera (podobnie jak okłady z kapusty)
* z miodów drzew iglastych: gryczanego lub spadziowego. Posmarować kolano nalewką ziołową, następnie nałożyć grubą warstwę lekko podgrzanego miodu do temp. 35 do 42 stopni, przyłożyć gazę, lub chusteczkę wszystko lekko owinąć bandażem, pozostawić na kilka godzin
* okład z papki ziemniaczanej – przygotować wywar z ziemniaków, rozdrobnionego owsa, otrębów jęczmiennych i pszennych gotowanych bez soli na małej ilości wody. Całość ugnieść a z uzyskanej papki zrobić ciepły okład na kolano na kilka godzin, całość zabezpieczyć folią i bandażem – rodzaj kataplazmu.
* okłady z lodu (woreczek z rozdrobnionym lodem)
* okłady z końskiej maści – rozgrzewające, lub chłodzące (choć z tym ostrożnie – warto sprawdzić skład)

Nacieranie:

Bolące miejsce intensywnie nacierać sokiem z brzozy, pokrzywy, selera, bądź nalewkami i balsamami z mieszanek ziół. Przynosi to ulgę i pobudza naczynia krwionośne.

W chłodne dni warto zadbać o swoje kolana i owijać je opaską ogrzewającą staw.

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

/ata


Więcej w Porady, Uroda, Zdrowie
make-up1
Makijaż Permanentny

Makijaż permanentny - co można poprawić, kto może wykonywać, jak długo utrzymują się efekty, jakie są przeciwwskazania do jego wykonania....

Zamknij